MOŽNÁ JE TO JEDNODUŠŠÍ NEŽ SI MYSLÍME

Když někdo vysloví slovo vzdělání, představíme si školu. Často to tak bývá, ale lejstro s potvrzením o absolvování studia nedělá z člověka odborníka na daný obor. Musí se ještě hodně učit, aby dokázal své teoretické znalosti převést do praxe.
Abychom ale dokázali žít v moderní době, nezbývá nám, než se VZDĚLÁVAT, abychom nebyli, lidově řečeno, za blbce.
Ještě před 25 lety pro mě bylo vrcholem technického pokroku zapamatovat si, jaké knoflíky mám otáčet na pračce.
obchodní koncept.jpg
Poté jsme koupili počítač, který se výrazně lišil od těch, co jsme znali ze školy. Přinesli jsme učebnice a začali se učit. Myslím, že jsme udělali dobře, protože jsme se připravili na další, složitější elektroniku, vhodnou do domácnosti.
Starší lidé doufali, že si do svých domácností nebudou muset nic takového pořizovat a nechtěli se s novými přístroji učit zacházet.
Ale ani jim se nevyhnula nutnost sednout si k návodům, nebo nechat si manipulaci vysvětlit od svých dětí, pro které je pochopení jak co funguje, hračka.
Jedné starší paní odvezli muže do nemocnice a ona zjistila, že si neví rady s televizí. Vždy to nechávala na něm a teď jí nezbylo, než se obrátit na svého syna, aby jí pomohl.
Aby ho neustále neobtěžovala, byla nucena se naučit s televizí zacházet.
Kávovar byl pro ni záhadou, tak kávu v něm dělal jen její muž, nebo syn, když přišel na návštěvu, ale když byla požádána kamarádkou, aby ji uvařila, musela se přiznat, že to neumí. Znovu jí nezbylo, než se učit.
Vlastně jde o naše přežití. Tedy, pokud jsme se nerozhodli, že výdobytky moderní doby necháme stranou a celé dny se budeme zabývat domácími pracemi jen postaru. Praní na valše, žádné používání robota, ale jen vařečky, nevlastnit televizi, když už mít mobil, tak jen tlačítkový, který se ovládá velice snadno a hlavně, vynechat počítač.
Ten už vůbec staří lidé nechtějí. Je to pro ně záhadná bytost z jiné planety.
Neříkám, že všichni, ale je jich dost. Pak se ale diví, že na úřadech musejí čekat, protože se díky absenci počítače nemohli dopředu objednat, nadávají, když je někde automaticky požadována e-mailová adresa a oni ji nemají, nedozvídají se včas novinky ze svého bydliště, protože vše se píše na stránky úřadu a vůbec je toho spousta, kvůli čemu by počítač a aspoň základní gramotnost měl dneska každý mít.
Překonat strach z nového, neznámého, těžkého a zjistit, že můžou mít tuto vymoženost i pro svou zábavu.
brýle na knize.jpg
I budoucí maminky se vzdělávají. Navštěvují kurzy, aby byly co nejlépe připravené na své potomky. Odmítají rady svých babiček, či maminek, které dost věcí dělaly jinak. Každá generace se od předchozí něco naučí, další rady odsune stranou, protože jí připadají zastaralé a nepoužitelné.
Ano, učíme se celý život, protože kdybychom zůstávali věrni všem dobře míněným větám typu: „Myslím to s tebou dobře, dělej to tak, protože je to ověřené už několika generacemi,“ zůstali bychom na místě a žádného vývoje v jakékoli oblasti bychom se nedočkali.

5/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup