Vytvořte si na zahradě oázu klidu


Rozhlédněte se po své zahradě. Krásně kvete? Máte na ní luční louku či udržovaný trávník? Možností, jak ze zahrady udělat ráj, je mnoho. Stačí se na chvíli zastavit, rozhlédnout a zamyslet nad tím, co by se Vám líbilo. Inspirovat se můžete i v tomto článku.

leknín na zahradním jezírku

Zahradní jezírko

Chybí na zahradě voda? Chtěli byste i jiný život, než jen včelky, motýly, ptáčky a brouky? Pak je zahradní jezírko to pravé pro Vás. Určitě najdete menší či větší koutek zahrady, který by si ještě zasloužil úpravu. Pak se můžete směle pustit do práce. Zahradní jezírka se dají koupit již hotová, stačí je zakopat dle instrukcí, připojit techniku, pokud máte zahradní jezírko s oběhem. Pokud si však chcete udělat jezírko dle svého, není nic snadnějšího, než si připravit otvor, vytvarovat jej, případně vybetonovat, položit folii určenou pro bazény a máte též hotovo. Nyní se můžete vypravit pro rybičky či vodní rostliny. Až bude vše hotovo, věřte, že ladné plavání rybek je balzám na duši. Zajisté jezírko navštíví i vážky či šídla. Možná i nějaká ta žabka.

Altánek

V případě altánku se nemusí jednat jen o nevzhledný plachtový stan na čtyřech nožkách. Každý aspoň trochu šikovný kutil může udělat altánek částečně zděný či postavený na betonu a trámkách, tedy vzdušný. Též rozměrům a provedení se meze nekladou. Není nic příjemnějšího, než si v letních měsících sednout do altánku, který zdobí třeba popínavý břečťan, a číst si tam.
Zahradní altán

Skalka

Ano, i na čisté zahradě udělá zajisté skalka velkou radost. Drobné kvítky, které kvetou od jara do podzimu, lákají včelky i motýlky. Stačí pár kamenů, skalkové rostliny, trocha péče a trpělivosti s plevelem. Když se dílo povede, je radost se na skalku jen podívat.

Ovocné stromy

Zahrada by měla poskytovat i stín. Můžete to řešit slunečníkem či altánkem, ovšem není nad přírodní stín. Ano, i všemožné okrasné stromy poslouží a na zahradě vypadají nádherně, ale proč sázet něco, z čeho není užitek? Nejen, že ovocný strom poskytne potřebný stín, ale krásně kvete na jaře a během léta či na podzim vydá i chutné ovoce. Při výběru se ale řiďte tím, které ovoce máte rádi a hlavně se poraďte v zahradnictví ohledně odolnosti proti škůdcům a plísním.