Palubky pro obklady, podlahy i na psí boudu

Palubky jsou perfektním materiálem, který se výborně zpracovává. Mají vysokou užitnou hodnotu. Můžete je použít na cokoliv. Od obkladů fasád až třeba po onu psí boudu.
Palubky v podstatě vždy používáme stejný způsobem. Nejdříve je namoříme. Pokud budou umístěny v exteriéru, moření opakujeme dvakrát i třikrát. Moření je velice důležité pro odolnost palubek vůči povětrnostním vlivům a různým dřevokazným houbám.
bouda pro psa
Palubky vždy uchycujeme na vhodnou konstrukci. Tu, pokud ji vyrobíme ze dřeva, musíme rovněž důkladně namořit. Konstrukce musí být rovněž dostatečně bytelná. Vzdálenost jednotlivých prvků konstrukce, ke kterým budeme uchycovat jednotlivé desky palubek, by neměly mít větší vzdálenost než 60 cm. V jiném případě se vystavujeme nebezpečí, že se palubky po čase vlivem opětovného vlhnutí a vysychání začnou kroutit. Palubky můžeme kotvit pomocí klasických vrutů. Je dobré si ale pohlídat linku, kde vruty umísťujeme a dávat je vždy přesně do prostřed pohledové části palubky. Vruty, pokud je nebudeme nijak maskovat, budou vždy trochu na očích. Pokud nezachováme linku jejich umístění, budou, alespoň nám jako tvůrci, „tahat“ oči. Pokud chceme uchycení palubek úplně skrýt, kotvíme je pomocí speciálních příchytek, které jsou pohledů úplně skryty.
Když máme soustavu palubek úplně hotovou, můžeme celý oblak „začistit“ pomocí ukončovacích profilů. Ty jsou opět dřevěné. Proto je také musíme pořádně napustit mořením.
dřevěná zeď
Pokud stavíme z palubek psí boudu, nejprve vybudujeme pevnou konstrukci z hranolů. Vyřešíme podlahu boudy a rozhodneme se, jestli v boudě bude mít pejsek závětří, nebo uděláme pouze takovou letní verzi.
Boudu můžeme rovněž udělat i do tvrdých podmínek, zateplenou. Taková bouda si v ničem nezadá s klasickou stavbou, jako ji známe u dřevostavby. Na zateplení používáme polystyren. Úplně stačí tloušťka polystyrenu 2 až 3 cm. V případě, že boudu zateplujeme, musíme krýt polystyren i z vnitřní strany, jinak ho pes vyškrábe.
Když máme konstrukci boudy obloženou, upevníme na ni střechu. Je dobré, aby byla otevíratelná a umožnila tak boudu pejskovi občas vyčistit. Je na nás, jestli se mu v ní bude líbit.