Zelený zákal – zákeřná hrozba Vašeho zraku

Můžete jej znát také pod názvem Glaukom. Choroba má velké množství příčin ale i projevů. Samotný Glaukom není žádný zákal, ale v konečných stádiích dochází k zakalení rohovky, takže se tomu tedy říká zelený zákal.
zelená duhovka
Zelený zákal vzniká hlavně díky zvýšenému nitroočnímu tlaku, který vzniká, pokud je tvořen nadbytek tekutiny v oku nebo naopak se zablokuje odtok z oka ven.
Jeden z prvních příznaků, jak poznat zelený zákal je zhoršení vidění. Bohužel je to ale bráno za pokročilé stádium onemocnění.

Mezi rizikové faktory se řadí stárnutí, rasa, stres, cukrovka a mnoho dalších.
Jako prevence je dobré snažit se vyhýbat zbytečnému stresu a najít si nějakou tu chvíli na relaxaci. Dobré by také bylo omezit nebo úplně přestat kouřit. Mnoho lidí si to vůbec neuvědomuje, ale kouření opravdu ve velkém množství zhoršuje naše zdraví.
nemocné oko
Mezi časté příznaky se řadí, jak už víme zhoršení vidění, prudké bolesti, velká bolest hlavy, zvracení nebo zrudnutí očí. Pokud nějaký z těchto příznaků budete mít, je opravdu velmi nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Co se týká samotné léčby, ta je trojí. Patří zde léčba léková, laserová nebo chirurgická.

Ta léková je asi ještě to menší zlo. Na zelený zákal pomáhají léky zvané miotika, ale o tom by vám pak více pověděl váš ošetřující lékař. K té laserové se ještě používají i kapičky. K chirurgické léčbě se přistupuje až potom, pokud první dvě léčby nijak nezaberou.

Sami si můžete pomoci tak, že budete chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.
Mohou samozřejmě tak jako u všeho nastat i komplikace. Většinou jsou bohužel nevratné a mezi nejobávanější komplikaci patří ztráta zraku. Proto je velmi důležité začít řešit zelený zákal včas.
Postihuje nejčastěji starší generaci, ale může se objevit i u dětí a to již v prvním roce.