Čištění a udržování bytového zařízení

Jak uklízet
Dnes jdečistění mnohem jednodušeji a univerzálněji. Obvykle si vystačíme s málem saponátů ale s větším množstvím přístrojů.
Čalouněné předměty:
Zbavujeme prachu týdně nebo měsíčně podle potřeby vysavačem. Při sezónním úklidu obrátíme křesla i pohovky, vytřeme je z prachu a také je uvnitř vykartáčujeme. Jsou – li povlaky zašpiněné, vyčistíme je speciálními přípravky na praní vlny, vytřeme mycí houbou a důkladně suchou utěrkou. Příliš zašpiněné dáme vyčistit do odborné čistírny.
vozík na úklid
Dveře a nábytek natírané:
Při základním úklidu stíráme prach z lakovaných ploch vlhkou utěrkou. Po důkladném úklidu je umyjeme vlažnou vodou s přípravkem saponátového přípravku.
Dveře a nábytek lakované leštěné:
Prach lehce stíráme měkký flanelem nebo naolejovanou utěrkou. Prach obsahuje i velmi tvrdé ostré částečky, které pod tlakem poškozují zrcadlový lesk velmi jemnými rýhami. Lesklá plocha je množstvím takových jednotlivě téměř neviditelných rýh obrušována, čímž svůj lesk ovšem ztrácí. Při důkladném nebo sezónním úklidu podle potřeby čistíme a leštíme tento nábytek pastou na nábytek.
různé rozprašovače
Skvrny na leštěné stolní desce od horkých mís a tekutin částečně odstraníme, leštíme – li je kuchyňskou solí zvlhčenou olejem. Skvrny, které nelze takto odstranit, rovněž poškrábaná a potlučená místa, může odstranit pouze odborník.
Kliky z umělých hmot:
Otřeme vlhkým hadříkem, nepotřebují zvláštní čistění
Knihovna:
Při sezónním úklidu nebo podle potřeby vyndáme knihy, police vytřeme, skla vyčistíme. Knihy zbavíme prachu vysavačem.
prádlo na šňůře
Předměty z mramoru, alabastru nebo z umělého kamene:
Vytíráme denaturovaným lihem nebo omýváme roztokem Jaru.
Obrazy:
K oprašování obrazů je nejvhodnější jemný zcela čistý péřový oprašovač. Časté jemné oprášení působí dobře i u starých cenných obrazů. Průvanem přitom vznikajícím se odstraní i nečistota z trhlinek popraskané barvy. Zašlé obrazy doma nečistíme, ale svěříme je odborníkovi. Omývání olejem malovaných obrazů vodou nebo mýdlem, lihem nebo čpavkem můžeme obraz zcela zničit nebo vážně poškodit.