Jak na škůdce bez chemie?

Proti škůdcům v zahradě je možné zakročit různými způsoby, ale než se uchýlíme k chemickým prostředkům, je možné nejdříve využít pasti nebo ochranné sítě.
Hrušeň v sadu
Pásy z vlnité lepenky a lepové pásy
 
Pásy vlnité lepenky se ovinují od počátku léta, tedy v červnu kolem kmenů ovocných stromků. Jejich účelem je poskytnout larvám škůdců úkryt, ve kterém mají možnost se zakuklit. Potom je na podzim můžeme pomocí toho, že spálíme použitou lepenku, zničit. Pásy se umístí ve výšce od země asi 10-20 cm na kmen stromku. Pomocí těchto pásů je možné zachytit a poté zlikvidovat například larvy obaleče jablečného a obaleče švestkového, kteří způsobují červivost ovoce, jako jsou jablka, hrušky a švestky.
Také lepové pásy jsou velmi účinné. Ty na rozdíl od pásů vlnité lepenky zastaví mnoho škůdců, kteří šplhají po kmenech nejen ovocných, ale také okrasných dřevin. Pruhy papíru, které jsou potřené lepem, se ovinou kolem kmenů stromků. Lepové pásy zachytí i mravence, kteří škodí tím, že v korunách stromů „chovají mšice“, které chrání před predátory a využívají jejich medovici, kterou mšice vylučují. Tyto pásy tedy poskytují účinnou ochranu i proti mšici krvavé, která se vyskytuje na jabloních. Všichni škůdci se na pásy přilepí dříve, než mohou způsobit v koruně stromu jakoukoli škodu. Pásy by měly zůstat na stromech do podzimu, je to proto, že od konce září se chtějí dostat nahoru na ovocný strom samičky píďalky podzimní, aby v koruně stromů mohly přezimovat.
Síť na rybízu
Ochranné sítě proti škůdcům
 
Tyto sítě brání tomu, aby pronikaly larvy a škodlivé housenky do ředkviček, květáku, česneku, mrkve a fazolí. Ochranné sítě, které jsou zhotovené z jemné tkaniny s drobnými očky, kde hmyz nemůže proklouznout, se pokládají přímo na rostliny. Škodlivý hmyz se proto nemůže usadit na našich rostlinách a klást na ně vajíčka, ze kterých by se vylíhly škodlivé larvy. A pro růst zeleniny potřebné světlo, vzduch ale i voda, bez problémů sítěmi proniknou, takže rostliny nejsou v tomto směru nijak ochuzeny. Sítě lze využít i na ochranu vinné révy a drobného ovoce před nálety mlsných ptáků.