Sekání zahrady

Dnes bych se s vámi podělila o mé zkušenosti z posledních let, kdy se začínám plně věnovat našemu rodinnému domu. Bude to pro někoho docela neobvyklé téma, a to je sekání zahrady.
Pokud vlastníte baráček se zahradou, nebo jen zahradu někde na okraji města, tak také musíte sekat zahradu.
luční kvítí
Většina z nás seká zahradu jen, co tráva o kousíček povyroste. Ale zkoušeli jste někdy nechat trávu trochu povyrůst – nebo jste prostě jen neměli tolik času na sekání zahrady? Musím říct, že občas na sekání čas prostě není. A nerada přiznávám, že letos tedy moc času na sekání nebylo – a to hned několikrát, abych řekla pravdu. A mile mě to překvapilo. Na zahradě už dlouho neviděla tolik květin a motýlů přelétajících z jednoho květu na druhý. Tato atmosféra na mě udělala neuvěřitelný dojem.
Ale je vůbec správné, že právě například motýlům, bereme místa, kde mohou žít? Hodně lidí vidí ekologii v tom, že když vyhodí papír, měl by se vyhodit do velké plastové (nebo železné) nádoby, kam jej vyhodí i další lidé. Ale neměla by být ekologie i to, že necháme na zahradě trávu alespoň trochu povyrůst, aby měl hmyz kam sedat a kde žít?
Myslím si, že v dřívější době jsme s přírodou žili daleko lépe. Tráva se sekala kosou a nemohla se sekat dvakrát do týdne, protože to, za prvé zabíralo až moc času, a za druhé by se asi taková tráva sekala hodně špatně.
Myslím si, že bychom se měli trochu zamyslet nad přírodou, ve které žijeme. Nikoho z nás nezabije, když nechá trávu malinko povyrůst. A pokud si myslíte, že delší tráva láká klíšťata. Není to pravda. Klíšťata se drží jak ve vysoké, tak i v nízké trávě a my s tím nic neuděláme. Můžeme se nechat očkovat a pokaždé se pořádně prohlédnout – stačí během sprchování.
Další klad, který souvisí s vyšší trávou a květinami v ní rostoucí, je to, že na ně mohou létat včely. Jelikož doma včely mám, tak vím, že je pro ně těžší a těžší najít místa, kde by mohla být potrava. A pokud má příroda nějaké špatné úmysly a zamrznou všechny květy na stromech, včely prostě nemají, ke jinde sehnat zjara potravu.
motýli na květinách
Proto bych ráda upozornila na tento problém a pokud alespoň jeden z vás začne nad sekáním trošku uvažovat, tak tento článek jednoduše nějaký ten smysl měl.