Venkovní kamenná dlažba z přírodního materiálu nebo jeho imitace


Přírodní kámen je tradiční materiál stavební i okrasný, zhotovují se z něj zdi a zídky, chodníky, domovní sokly a obklady, venkovní terasy a mnoho dalších prvků v exteriéru. Někdy ovšem svádí sáhnout po různých náhražkách a pokusit se vytvořit povrch, který by byl od přírodního kamene k nerozeznání.

venkovní kamenná dlažba

Imitaci rozeznáte ihned

Imitovat přírodní kámen bylo velmi moderní zhruba kolem roku 2007, tehdy se tyto technologie ujímaly pozornosti zejména v interiéru pro obklady stěn, soklů, jídelních koutů, krbů a dalších částí obytných prostor. Z dálky byl výsledek práce přijatelný, ale po přiblížení se vám prakticky nemůže stát, že byste imitaci neodhalili. V takovém okamžiku ztrácí výrobek na své atraktivitě a je to podobné, jako kdybyste se snažili nahradit dýhou na dřevotřískových deskách nábytek z masivu.

kamenná dlažba v exteriéru

Obkládat pravým přírodním kamenem stěny či podlahy je něco úplně jiného. Máte k dispozici jedinečný a neopakovatelný kus horniny, asi jako u dřeva dřevěnými letokruhy popsanou životní fázi rostoucího stromu. Venkovní kamenná dlažba může být koncipována v přímých tvarech i v různých křivkách, perfektně zapadne do každé koncepce krátce střiženého trávníku a půjde o řešení přirozené, které se bude líbit nejen vám, ale i každému, kdo na váš pozemek vstoupí jako host.

Ke kamenným dlažbám laděným do světle šedé, krémové, okrové, oranžovo hnědé či hnědé barvy krásně zapadne zahradní nábytek z ratanu, z přírodního dřeva, dekorativní květináče s okrasnými dřevinami nebo kvetoucími trvalkami či letničkami. Dlažba se hodí k zahradnímu bazénu, vířivce, k altánu či pergole nebo přístřešku v podobě garážového stání. Častokrát také bývá součástí prostor před venkovním krbem nebo grilem. Kámen je pochopitelně nehořlavý a velmi odolný vůči povětrnostním erozním vlivům, takže jen stěží lze předpokládat jeho destrukci v horizontu několika let. Obvykle vás tyto výrobky přežijí a možná, že budou na svém místě i déle, že vaši potomci.