Fixace

Pojmem fixace se nejčastěji myslí fixace úrokové sazby. Jedná se o časové období kdy je úroková sazba u daného úvěru neměnná. Je spojena hlavně s úvěry hypotečními, které jsou na dlouho dobu během níž se trh mění a sazby vyvíjí. Fixní úroková sazba Vám zaručí, že věřitel, Vám v případě zvyšování úrokových sazeb podmínky úvěru náhle nezmění. U takto velkých částek, může i desetina procenta znamenat velký rozdíl ve splátkách.

Fixace úrokové sazby u hypotéky

Změna úrokové sazby je samozřejmě možná, ale až po uplynutí fixační doby, kterou jste si s věřitelem domluvili při podpisu smlouvy. Je tedy dobré vědět kdy Vám fixace končí, aby jste se vzájemně dohodli na dalších podmínkách, případně můžete přejít jinam. Délku fixace lze zvolit kratší (1,2,3,4 nebo 5 let) či delší (8.10,15 nebo 20 let). Záleží v jaké pozici se právě nachází trh a jaké jsou nabízeny úrokové sazby. Pokud si sjednáváte úvěr a sazby jsou momentálně vysoké je lepší zvolit fixaci kratší, pro případné budoucí snížení. V opačném případě se vyplatí zvolit i vázací lhůtu na 10 let. Podle toho jak dlouhou zvolíte fixaci, ale také může úroková sazba odvíjet. Čím delší fixace tím hůře se bance odhaduje jak se bude trh vyvíjet a započítá možnou ztrátu do úrokové sazby klienta. Nejlepší je pokud Vám věřitel vymodeluje všechny varianty, aby jste viděli jaké jsou možnosti (například v dotazníku americkahypoteka.cz).

Jak ušetřit při splácení hypotéky

Během této doby si také nemůžete úvěr převést jinam. Refinancování hypotéky je zcela běžné. Určitě je dobré si poznamenat kdy Vám fixace končí, a dostatečně v předstihu si začít zjišťovat možnosti. Zda Vám současný věřitel nabídne dobře podmínky nebo je čas se porozhlédnout jinde. Hlídat si tento termín je opravdu důležité, jelikož nevyužití možnosti refinancování Vás může vyjít na několik tisíc měsíčně.

V době fixace Americkahypoteka se však nejedná jen o úrokovou sazbu, ale také o možnost celkového splacení nebo mimořádné splátky. Pokud víte, že za pár let přijdete například k dědictví, nebo jste schopni si dávat ještě něco stranou na mimořádnou splátku, určitě pro Vás dlouhá fixace není správná volba.