LED žárovky 20 W jako součást rozvětvené rodiny polovodičové osvětlovací techniky

Polovodiče emitující světelnou energii průchodem elektrického proudu

Tato technologie pracuje na bázi polovodičových součástek – diod, které emitují různé barvy světelného spektra. Barva záleží na konstrukci čipu, přičemž úplně první diodou byla červená, a to již před více než 50 lety. Technologie podléhá stálému vývoji a současné světelné zdroje snižují spotřebu elektrické energie až o 80 procent. To je jedním z důvodů, proč jsou oblíbené a nejčastěji nasazované jak v domácnostech, tak i v průmyslových objektech.
vánoční řetěz.jpg

Životnost

Budeme-li se zabývat životností světelného zdroje, nejhůř jsou na tom vláknové žárovky s tisíci hodinami. Samotné LED žárovky 20 W a další diodová světla mohou sloužit až 50 tisíc hodin, což je zhruba 6 let nepřetržitého provozu 24 hodin denně. Jediným slabým článkem tohoto typu osvětlení jsou napájecí zdroje, jejichž životnost je výrazně nižší, ovšem výrobci neustále vyvíjí nové typy zdrojů, lépe chlazené, čímž se reálná doba využívání prodlužuje.
tři světla.jpg

Světlo a teplo

Vláknová žárovka už doslova dosloužila, její oficiální prodej skončil již před několika lety a dnes je možné zakoupit ji pouze jako tepelný článek, např. do zahřívání terárií. Ostatně, žárovka je pro tyto účely ideální, 90 % veškeré energie promění na teplo a pouhých 10 procent zbývá na světelné záření. Diody naopak pouhý zlomek energie přetvoří na teplo, nejvíce tepla vydává napájecí zdroj.

Široká škála využití

Displeje stolních monitorů, notebooků, chytrých telefonů a tabletů, velkoplošné informační panely, dispečerské zázemí vodáren, leteckého a vlakového provozu, reflektory pro osvětlení zahrad a budov, průmyslová světla ve skladech a výrobních halách, obrazovky televizorů, brzdová světla a interiérová světla vozidel, stolní lampičky, cyklistické osvětlení, LED pásky, žárovky v domácnostech, LED panely – to jsou stovky různých aplikací. Výhodou je drobná velikost samotných diod, jež lze výrobním procesem profilovat do nejrůznějších tvarů.

Snadní údržba a nenáročnost

Vysoká mechanická odolnost, schopnost pracovat i při extrémních teplotách, nasazení ve světlech prakticky bezúdržbových s maximálním IP krytím i pro venkovní použití za deště, mrazu a sněhu, nebo dokonce pod vodou, z nich činí osvětlovací techniku budoucnosti.