Co mají společného Ježíšek, čarodějnice, kůň a Mikuláš?

Odpověď vás možná překvapí. Všechny tyto postavičky a plno dalších roznášejí dárky různě po světě!
Vánoce jsou krásné pohodové svátky, která trávíme v pohodlí domova s našimi nejbližšími. Každé dítko miluje to nadšení a očekávání, které přináší vyčkávání na to, až mu Ježíšek nadělí pod stromeček nějaký dáreček. Tradice v Česku už všichni známe. Jak to je ale s tradicemi po světě?
vánoční atmosféra.jpg

Itálie

V slunné Itálii roznáší dárečky překvapivě čarodějnice jménem Befata. Čarodějnice přichází komínem až 6. ledna a jako už to známe, ti, kteří byli hodní, dostanou dárky, ti, kteří zlobili uhlí.
Druhou postavičkou, která v Itálii naděluje dárečky je Babbo Natale, který má podobně jako Santa Claus sáně, které táhnou sobi. Babbo Natale obdarovává děti 24. prosince.
santa claus a sobi.jpg

Rusko

Dárky v Rusku vozí 6 – 7. ledna na saních Děda Mráz a na cestách ho doprovází Sněhurka oblečená v bílém kožichu, kteří spolu přijíždějí až z Čukotky.

Belgie a Nizozemí

V Belgii i Nizozemí dostávají děti dárečky už 6. prosince a nosí jim je právě svatý Mikuáš. Samotný Štědrý den, který je u nás 24. prosince je pak pro Belgičany a Nizozemce normálním pracovním dnem.

Argentina

Kdybyste přes Vánoce navštívili Argentinu a divili se, proč mají obyvatelé před dveřmi domů misky s vodou a senem, raději se z nich nedělejte legraci. Voda a seno totiž patří koni Magimu, který v Argentině nosí dárky.
lucerna pod stormečkem.jpg

Španělsko

Nadílka je ve Španělsku obstarána Třemi králi na Štědrý den. Vánoce a jejich tradice pak pokračují až do 6. ledna.

Dánsko

V Dánsku dělá radost jezulátko jménem Julemad. S nadílkou mu 24. prosince pomáhají malí skřítkové Nisser.

Anglie

Anglickým dětem večer naděluje 24 – 25. prosince Otec Vánoc (Father Christmas). Děti i dospělí věší na krb punčochy, do kterým jim Otec Vánoc nadělí dárky.

Francie

Francouzi svou nadílku dostávají také od vousatého Otce Vánoc (Papa Nöel), který přilétá na saních se sobím spřežením. Dárky děti dostávají do bot postavených u krbu nebo jim je Otec Vánoc váže na stromeček pomocí stuh.