Jak dát svým financím řád?

Odpočítávat poslední dny před výplatou a doufat, že nepřijde o pár dní později, není příjemná situace. Zvlášť, pokud ji zažíváte každý měsíc. Ale ruku na srdce, opravdu vám každý měsíc chodí na účet tak málo peněz, že s nimi tak tak vyjdete, nebo s nimi spíše nezacházíte úplně zodpovědně? Zkuste si nad svou finanční situací sednout a dát ji do pořádku.
Spoření do prasátka
Projděte výdaje
Často si říkáme, že vlastně není šance, abychom cokoliv ušetřili, protože peníze vydáváme za nezbytné věci. Ale je tomu opravdu tak? Zkuste se na své výdaje podívat do hloubky a trochu kriticky. Potřebujete veškeré televizní kanály, které si platíte? Neplatíte za telefon více, než je třeba? A co při nákupu, nešlo by něco ušetřit za dobroty, jako jsou čokoládové tyčinky nebo brambůrky? A takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Určitě se i ve vašich výdajích najdou položky, které by šlo v příštím měsíci vyhodit, nebo alespoň trochu seškrtat.
Udělejte si přehled
V následujícím měsíci si zkuste psát, za co přesně peníze utrácíte. Pomoci vám s tím může i celá řada mobilních aplikací, které vám na konci poskytnou zajímavý přehled a porovnání. Už proto, že si každé pivo nebo kávu v kelímku budete muset zapsat, vás možná napadne, že tyto věci až tak nepotřebujete.
Prázdná peněženka
Našetřete si rezervu
Nyní už víte, že z výplaty možná i něco ušetříte. Než ale začnete přemýšlet nad tím, co hezkého si koupíte, vytvořte si rezervu. A to nejlépe ve výši několika měsíčních platů, aby vás případná ztráta zaměstnání tolik nepřekvapila. Tyto peníze si uložte například na spořicí účet. Budete je mít kdykoliv k dispozici v případě potřeby, získáte z nich alespoň nějaký úrok, ale zároveň budete vědět, že to jsou finance, na které byste neměli sahat. Až si vytvoříte rezervu, můžete se zbylými penězi naložit jinak. Pořídit si můžete něco do domácnosti, nebo můžete začít investovat.