Tenis – bílý sport


Při pohledu na současné tenisty a tenistky by člověk marně přemýšlel, proč bílý sport. V dřívějších dobách měli hráči povinnost oblékat pouze oděvy v bílé barvě, včetně spodního prádla. Na tradice se v tenise dbá, takže i dnes na prestižních soutěžích je toto třeba přísně dodržovat. Tenis je míčovou hrou pro dva (dvouhra) nebo čtyři (čtyřhra) hráče. Pokud ve čtyřhře jsou ve dvojici vždy muž a žena, jedná se o smíšenou čtyřhru. Hráči hrají na tenisovém dvorci přesných rozměrů, což je bíle vyznačeno. Ve středu je umístěna tenisová síť opět daných rozměrů.

fanoušci tenisu

Hřiště může mít různé povrchy tvrdý (beton, asfalt), antuka (různých barev), trávník či tartan v tenisové hale.

Ke hře potřebujete raketu a tenisové míčky. Pro rekreační hráče a děti jsou vhodné lehké hliníkové rakety, profesionálové hrají obvykle s těžšími. Nejdůležitější na raketě je však její vhodně zvolený výplet. Ne nadarmo se mu přezdívá srdce rakety. Potřebná je také dobře padnoucí tenisová obuv, kterou vybíráme podle toho, na kterém povrchu budeme hrát. Existuje i obuv, která je univerzální.

Český tenisový svaz (ČTS) je spolek, který organizuje tenisové dění v České republice. Existují samozřejmě i světové tenisové organizace . Tenisté se sdružují v tenisových klubech, kde probíhá i výuka tenisu. Děti jsou rozdělené podle věku do kategorií minitenis do 7 let, babytenis, mladší žáci, starší žáci a dorostenci. Hrát je možné rekreačně či závodně. Závodní tenisté musí být členy klubu a být registrováni v ČTS.
míčky u sítě

Hrajeme-li rekreačně, můžeme si pronajmout kurt, někde i vybavení (rakety a míčky) a jít si zasportovat. Dá se hrát i v tenisových halách, hlavně v případě nepříznivého počasí nebo v zimě. Tenis má tu výhodu, že ho mohou provozovat opravdu všechny věkové kategorie. Tudíž začneme-li v dětství, můžeme se tomuto sportu věnovat celoživotně.