Proč má bydlení Praha tak drahé?

Jedním ze základních předpokladů spokojeného života je i bydlení. Každý z nás musí mít střechu nad hlavou. Ovšem zdaleka ne každý si ji může dovolit. Jedním z problémů pak je, že ceny se liší nejen podle toho, jak je daný dům velký, nebo jak vypadá, ale také podle toho, kde stojí.

Nejdražší má pak bydlení Praha. A to mnoho lidí nevidí příliš rádo. Znamená to totiž, že si je kvůli cenám nemohou dovolit, ať už se jedná o koupi nemovitosti či o nájem. Mnozí pak přemýšlí o tom, že by ceny měly být stejné bez ohledu na to, kde daný dům stojí.

Praha1

To však není v našem hospodářství příliš možné, neboť zde nabídka určuje poptávku. To znamená, že pokud jsou lidé ochotni zaplatit více za to, že budou bydlet na nějakém místě, pak by prodejci byli hloupí, kdyby toho nevyužili.

Otázkou však je, co na Praze tak přitahuje. Proč zrovna zde jsou ceny o tolik vyšší, než ve zbytku republiky? Má to samozřejmě hned několik důvodů.

Tím prvním jsou lepší pracovní příležitosti. Pravdou totiž je, že v Praze najdeme největší koncentraci pracovních míst, a to s nejlepší výplatou. A to je rozhodně něco, co se mnoha lidem líbí. Ovšem je potřeba započítat i cenu dojíždění. Ani ta nemusí být nejmenší, záleží totiž na tom, odkud jedete. Proto mnoho lidí raději volí možnost přestěhovat se blíže ke svému zaměstnání.

Praha2

To se může zdát výhodné, avšak zde je potřeba vzít v úvahu zvýšenou cenu bydlení v Praze, zvláště pak když jdete do podnájmu. A to je většina těchto případů, neboť, jak již bylo řečeno, cena nemovitostí zde není zrovna nejnižší.

Je tedy potřeba si vše dobře spočítat, ať přijdeme na to, které řešení je nejvhodnější, a zda se nám práce v Praze, byť za vyšší mzdu, skutečně vyplatí. Snadno se totiž může stát, že bychom na celé věci prodělali. A to by byla škoda. Avšak pokud máme dostatek peněz, pak není důvod do toho nejít. Přeci jen, bydlení v Praze má i své výhody.