Netrávíte u mobilního telefonu příliš mnoho času?

V dnešní době je naprosto normální mít neustále při ruce mobilní telefon a věnovat se mu i třeba při cestě do práce nebo z ní. Pak přijít domu, prohlédnout všechny sociální sítě, prohlédnout zprávy co se děje ve světě. Pak si povšimnete, že je večer. Zapnete si tedy nějaká videa nebo filmy do té doby, než půjdete spát. A tento cyklus se opakuje každý celý den. Pro naše zdraví to není dobré jak ze psychického, tak fyzického hlediska. Pokud na sobě pozorujete, že se nedokážete bez mobilu obejít, začněte s tím něco dělat, než bude pozdě.
Mobil a video
Mobilní telefony s funkcemi počítače, tzv. smartphony nejsou mezi námi tak dlouho. První “boom“ smartphonů započal něco kolem roku 2007, kdy přední vývojář a průkopník v elektronice Steve Jobs zveřejnil svůj první IPhone. Ostatní výrobci ho samozřejmě chtěli dohnat a snažili se produkty zdokonalit. Začala pomyslná válka o zákazníky. Ti stále přibývali, protože mít takový smartphone doma bylo cool a velice praktické. Dnešní děti se s touto vymožeností již narodily. Rodiče je hned od útlého věku učí hrát si s tabletem nebo mobilem. Věk, kdy dítě dostane svůj první funkční mobil se stále snižuje. Je pochopitelné, že rodiče chtějí svým dětem dopřát kontakt se světem, jako mají ostatní spolužáci. Jenže si téměř nikdo neuvědomuje, jaké vady to může v dítěti vyvolat.
Ztráta fantazie
Když budeme našim dětem od mala předkládat hotový obraz (ten který se dítěti přehrává v mobilu nebo na tabletu), může to zapříčinit ztrátu fantazie. Bude ztrácet zájem o své hračky bez elektronických funkcí, bude vyžadovat stále více času u televize nebo tabletu a nebude schopno se zabavit s ostatními dětmi.
Smartphone, stůl
Zkrácení vlastního rozhledu
Toto platí spíše pro starší děti, které již nastoupily do škol. Každé dítě jako malé má svého hrdinu nebo idola a snaží se mu vyrovnat. tento rozhled idolů se rozšiřuje s přístupem na internet. Tam si může najít kohokoliv koho sledují jeho spolužáci, nebo někoho, kdo se mu zdá “cool“ a snažit se být jako on. V některých případech toto může vést do extrému a dítě pak může přijít i ke zranění, když se bude snažit napodobit kousek z videa.
Teď zpět k nám dospělým. To, že jsme starší a máme již vlastní rozum neznamená, že nás mobilní telefony a ostatní technologie nemohou ovlivnit. Může vzniknout závislost, která může mít za příčiny rozpad manželství, nebo deprese. Ze zdravotního hlediska není pro naše tělo dobré sedět a sledovat mobil. Trpí tím naše páteř. Schválně si zkuste spočítat, kolik času strávíte u mobilu denně. Pak si řekněte… Je to opravdu potřeba?