Móda první poloviny 20. století

Počátek 20. století

O módě po přelomu 19. a 20. století se v Čechách příliš nemluví. V porovnání s následujícími érami totiž není příliš o čem, jelikož jí zastínily. České ženy odmítly zdůrazňovat své oblejší tvary, a proto se dobrovolně vzdaly nabírané látky a vycpaného pozadí, které mělo zdůraznit kontrast se sešněrovaným pasem.
dívka s baretem

CO SE NOSILO?

·         Dlouhé šaty, korzety, šněrovací boty, velké klobouky, rukavičky, slunečníky, hůlky, pštrosí pera, krajky, satén, samet, drdoly.

 

První republika

Oblečení První republiky můžeme z hlediska historie módy bez okolků označit za jedno z nejelegantnějších. Ženám záleželo na jejich vzhledu, ať už si vyšly do společnosti nebo se jen zdržovaly doma. Oblečení zároveň splňovalo kritérium praktičnosti a pohodlnosti, proto byl zpočátku upřednostňován pánský styl.

CO SE NOSILO?

·         Saka, sukně, podprsenky, polobotky, kloboučky, šátky, rukavičky, nylonky, výšivky, kožešiny, šifon, flanel, perly, mikáda, tenké obočí, rudá rtěnka.

 

40. léta

Válečná i poválečná móda byla typická svojí úsporností, jednoduchostí a skromností. Ženy si šily vlastní oblečení a používaly na něj materiál určený původně k jiným potřebám. Přesto jim tato skutečnost neubírala na kráse. Málokdo trpěl v této době nadváhou, proto většina oblečení byla vyráběna pro štíhlé dívky a zdůrazňovala tvar těla.
retro dámy

CO SE NOSILO?

·         Sukně ke kolenům, halenky, límečky, boty na nízkém podpatku, pásky, rukavičky, široké kloboučky, vzory, národní barvy, nylon, vlnité vlasy, „kočičí oči“, červené rty, červené nehty.

 

50. léta

Pro módu 50. let byla typická větší uvolněnost a odvážnost. Ženy si začali hrát s barvami, vzory a v neposlední řadě střihy. Kombinací těchto znaků dokázaly podtrhnout nejen svoje přednosti, ale především ženskost. Tento styl byl natolik přitažlivý, že se k němu, samozřejmě v umírněnější formě, vracíme dodnes.

CO SE NOSILO?

Široká sukně nad kolena, lodičky, knoflíky, pásky, výrazné barvy, puntíky, tyl, perly, čelenky, mašle, vlnité vlasy, červené rty, lakované nehty.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup