Jak bezpečně dopravit na trh šťávy z ovoce
Když se pozorně zadíváte na regály v obchodních domech s potravinami a zamíříte do oddělení nápojů, povšimnete si mnoha druhů ovocných džusů, ovšem ve značně rozdílné kvalitě. Mezi nimi se tu objevují výrobky slazené cukrem, dochucované a doplněné konzervanty, což není zrovna zdraví přínosné, a v jejich protikladu naopak stoprocentní koncentráty, bez chemických přísad a bez cukru, ošetřené pouze pasterizací.
Ovocný stoprocentní koncentrát je tím nejlepším, co lze v tekuté podobě na trhu z ovoce získat, samozřejmě že ideální by bylo ovoce odšťavnit a nabízet ji bez jakéhokoli ošetření, ale to si mohou dovolit pouze restaurace a podobné provozy, kde se podávají čerstvé potraviny.
Jestliže se nyní zaměříme na pasterizované šťávy, měli bychom si uvědomit, že je musí někdo na trh dodávat v obrovském rozsahu desítek tun, a to není jen tak. Máte-li na zahradě dvě jabloně a chtěli byste z jablek vyrábět džus, vystačíte spíše pouze pro svou rodinnou potřebu, ovšem rodinné farmy a podobné zemědělské subjekty sklízí svá jablka po stovkách až tisících kilogramech, a ta také musí někam umístit.
Využívá se k tomu například skládací skladovací kontejnery, je to obří nádoba na tekuté ovocné či zeleninové složky o úctyhodném objemu tisíce litrů. Kontejner je vyroben z tvrzeného plastu o obrovské nosnosti pět tun, to proto, že se kontejnery při přepravě skládají na sebe do výšky pěti pater. Tímto způsobem se na trh přepravuje čerstvě sklizená a zpracovaná úroda, která putuje v chladicích a mrazírenských vozech k dalšímu využití jako polotovar, a počítá se s ní na šťávy a sirupy, marmelády, pyré nebo zmrzlinu. S IBC kontejnerem je velmi snadná manipulace, nakládá se na speciálních plastových paletách a jednoduše se čistí. IBC kontejnery mají tvar kvádru, a proto také dobře vykryjí skladový prostor na rozdíl od sudů a barelů.